IKA15N65F5XKSA1
DigiKey Part Number
IKA15N65F5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKA15N65F5XKSA1
Description
IGBT 650V 14A TO220-FP
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 650 V 14 A 33.3 W Through Hole PG-TO220-FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKA15N65F5XKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
38 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
17ns/150ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 7.5A, 39Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
14 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
45 A
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 15A
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Power - Max
33.3 W