IHW50N65R5XKSA1
DigiKey Part Number
IHW50N65R5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHW50N65R5XKSA1
Description
IGBT 650V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 650 V 80 A 282 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHW50N65R5XKSA1 Models
Gate Charge
230 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
26ns/220ns
Test Condition
400V, 25A, 8Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
95 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
282 W