IHW30N135R5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IHW30N135R5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHW30N135R5XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1350V 60A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1350 V 60 A 330 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHW30N135R5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
1.4mJ (off)
Gate Charge
235 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/310ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1350 V
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.95V @ 15V, 30A
Base Product Number
Power - Max
330 W