IHW20N140R5LXKSA1
DigiKey Part Number
448-IHW20N140R5LXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHW20N140R5LXKSA1
Description
IGBT 1400V 40A TO247-44
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1400 V 40 A 211 W Through Hole PG-TO247-44
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHW20N140R5LXKSA1 Models
Gate Charge
125 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/150ns
Part Status
Active
Test Condition
25V, 20A, 2.2Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1400 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
PG-TO247-44
Power - Max
211 W