IGW75N65H5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IGW75N65H5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW75N65H5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 120A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench 650 V 120 A 395 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IGW75N65H5XKSA1 Models
Switching Energy
2.25mJ (on), 950µJ (off)
Gate Charge
160 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
28ns/174ns
Test Condition
400V, 75A, 8Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Base Product Number
Power - Max
395 W