IGW30N65L5XKSA1
DigiKey Part Number
IGW30N65L5XKSA1IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW30N65L5XKSA1
Description
IGBT 650V 85A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 650 V 85 A 227 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IGW30N65L5XKSA1 Models
Category
Switching Energy
470µJ (on), 1.35mJ (off)
Gate Charge
168 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
33ns/308ns
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
85 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.35V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
227 W