IGC037S12S1XTMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IGC037S12S1XTMA1 |
Description | GANFET N-CH 120V 19A 6TDFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 120 V 19A (Ta), 71A (Tc) 3.3W (Ta), 45W (Tc) Surface Mount PG-TSON-6-2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IGC037S12S1XTMA1 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 18A, 5V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 2.9V @ 7mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±6.5V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 60 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 45W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PG-TSON-6-2 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V | Package / Case |