IFX25001TS V85 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 8
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 360
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 8.498
In Stock: 2.920
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA PG-TO220-3-1
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
IFX25001TS V85
DigiKey Part Number
IFX25001TSV85-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFX25001TS V85
Description
IC REG LIN 8.5V 400MA TO220-3-1
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IFX25001TS V85 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
30 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
60dB (100Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
8.5V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 250mA