IDH20G120C5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IDH20G120C5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDH20G120C5XKSA1
Description
DIODE SIC 1.2KV 56A PGTO2201
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 56A Through Hole PG-TO220-2-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDH20G120C5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
123 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1050pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
PG-TO220-2-1
Current - Average Rectified (Io)
56A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 20 A