IDH10SG60CXKSA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 312
Datasheet
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 168
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 88
Diode 600 V 10A Through Hole PG-TO220-2-2
IDH10SG60CXKSA1
DigiKey Part Number
IDH10SG60CXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDH10SG60CXKSA1
Description
DIODE SIL CARB 600V 10A PGTO2202
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
90 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
290pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-2-2
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.1 V @ 10 A