IAUT150N10S5N035ATMA1
DigiKey Part Number
IAUT150N10S5N035ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IAUT150N10S5N035ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IAUT150N10S5N035ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUT150N10S5N035ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 150A 8HSOF
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 150A (Tc) 166W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
EDA/CAD Models
IAUT150N10S5N035ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6110 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
166W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HSOF-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 75A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 110µA