IAUC41N06S5L100ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC41N06S5L100ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC41N06S5L100ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC41N06S5L100ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC41N06S5L100ATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 41A TDSON-8-33
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 41A (Tj) 42W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-33
EDA/CAD Models
IAUC41N06S5L100ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.4 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1205 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-33
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 13µA