GS61008PMRXUSA1
DigiKey Part Number
448-GS61008PMRXUSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-GS61008PMRXUSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-GS61008PMRXUSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS61008PMRXUSA1
Description
GS61008P-MR
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 90A (Tc) Surface Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.5mOhm @ 27A, 6V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 7mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8 nC @ 6 V
Part Status
Obsolete
Vgs (Max)
+7V, -10V
FET Type
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
600 pF @ 50 V
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V