FS45MR12W1M1B11BOMA1
DigiKey Part Number
FS45MR12W1M1B11BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS45MR12W1M1B11BOMA1
Description
MOSFET 6N-CH 1200V AG-EASY1BM-2
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 25A (Tj) Chassis Mount AG-EASY1BM-2
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 25A, 15V (Typ)
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.55V @ 10mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1840pF @ 800V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-EASY1BM-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
25A (Tj)