FP35R12W2T7B11BOMA1
DigiKey Part Number
448-FP35R12W2T7B11BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP35R12W2T7B11BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 35A AG-EASY2B-2
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 35 A Chassis Mount AG-EASY2B-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FP35R12W2T7B11BOMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5.8 µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.62 nF @ 25 V
Series
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Phase Inverter
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
AG-EASY2B-2
Current - Collector (Ic) (Max)
35 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.6V @ 15V, 35A