FP15R12W1T4B3BOMA1
DigiKey Part Number
FP15R12W1T4B3BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP15R12W1T4B3BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 28A 130W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 28 A 130 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.25V @ 15V, 15A
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
890 pF @ 25 V
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
28 A
Power - Max
130 W