FP10R12W1T4B11BOMA1
DigiKey Part Number
FP10R12W1T4B11BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP10R12W1T4B11BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 20A 105W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Three Phase Inverter 1200 V 20 A 105 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
600 pF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
105 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.25V @ 15V, 10A