FF450R12ME4EB11BPSA1
DigiKey Part Number
FF450R12ME4EB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF450R12ME4EB11BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 450A AG-ECONOD-6
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge Inverter 1200 V 450 A Chassis Mount AG-ECONOD-6
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
3 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
28 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Half Bridge Inverter
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
AG-ECONOD-6
Current - Collector (Ic) (Max)
450 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 450A