FF300R12KE4EHOSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 80
Datasheet
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1200 V 460 A 1600 W Chassis Mount Module
FF300R12KE4EHOSA1
DigiKey Part Number
448-FF300R12KE4EHOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF300R12KE4EHOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 460A 1600W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 300A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
19 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
460 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
1600 W