CY7C1472BV33-167AXI
DigiKey Part Number
448-CY7C1472BV33-167AXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1472BV33-167AXI
Description
IC SRAM 72MBIT PAR 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 100-TQFP (14x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY7C1472BV33-167AXI Models
Category
Memory Organization
4M x 18
Clock Frequency
167 MHz
Access Time
3.4 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)