CY7C1470BV33-167AXC
DigiKey Part Number
CY7C1470BV33-167AXC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1470BV33-167AXC
Description
IC SRAM 72MBIT PAR 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 100-TQFP (14x20)
Category
Memory Organization
2M x 36
Mfr
Memory Interface
Parallel
Series
Clock Frequency
167 MHz
Packaging
Tray
Access Time
3.4 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)