CY7C1382C-167AC
DigiKey Part Number
448-CY7C1382C-167AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1382C-167AC
Description
IC SRAM 18MBIT PAR 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 18Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 100-TQFP (14x20)
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
167 MHz
Packaging
Bag
Access Time
3.4 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)