BSC118N10NSGATMA1
DigiKey Part Number
BSC118N10NSGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC118N10NSGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC118N10NSGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC118N10NSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 11A/71A TDSON
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 11A (Ta), 71A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
EDA/CAD Models
BSC118N10NSGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 70µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3700 pF @ 50 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
114W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.8mOhm @ 50A, 10V