BSC093N15NS5SCATMA1
DigiKey Part Number
448-BSC093N15NS5SCATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSC093N15NS5SCATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSC093N15NS5SCATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC093N15NS5SCATMA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 87A (Tc) 139W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
EDA/CAD Models
BSC093N15NS5SCATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.3mOhm @ 44A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 107µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40.7 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3230 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
139W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V