BSC060N10NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSC060N10NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC060N10NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC060N10NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC060N10NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 14.9/90A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 14.9A (Ta), 90A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
EDA/CAD Models
BSC060N10NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4900 pF @ 50 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 50A, 10V