BSC017N04NSGATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 5.447
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 169.566
Datasheet
Similar
onsemi
N-Channel 40 V 30A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 139W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
BSC017N04NSGATMA1
DigiKey Part Number
BSC017N04NSGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC017N04NSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 30A/100A TDSON
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BSC017N04NSGATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 85µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
108 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8800 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 139W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V