BAS7004SH6327XTSA1
DigiKey Part Number
448-BAS7004SH6327XTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BAS7004SH6327XTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BAS7004SH6327XTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS7004SH6327XTSA1
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V SOT363-PO
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Pair Series Connection 70 V 70mA (DC) Surface Mount 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Infineon Technologies
Reverse Recovery Time (trr)
100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
PG-SOT363-PO
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA