BAS3007ARPPE6327HTSA1
DigiKey Part Number
BAS3007ARPPE6327HTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS3007ARPPE6327HTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BAS3007ARPPE6327HTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS3007ARPPE6327HTSA1
Description
BRIDGE RECT 1P 30V 900MA SOT143
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 30 V Surface Mount PG-SOT-143-3D
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 30 V
Manufacturer
Infineon Technologies
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Diode Type
Single Phase
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-253-4, TO-253AA
Voltage - Peak Reverse (Max)
30 V
Supplier Device Package
PG-SOT-143-3D
Current - Average Rectified (Io)
900 mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 900 mA