AIKQB120N75CP2AKSA1
DigiKey Part Number
448-AIKQB120N75CP2AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIKQB120N75CP2AKSA1
Description
DISCRETE SWITCHES
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 750 V 150 A 577 W Through Hole PG-TO247-3-51
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
731 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
71ns/244ns
Part Status
Not For New Designs
Test Condition
470V, 120A, 5Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
750 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Grade
Automotive
Current - Collector Pulsed (Icm)
360 A
Qualification
AEC-Q101
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 120A
Mounting Type
Through Hole
Power - Max
577 W