105MWR100K
DigiKey Part Number
1572-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
105MWR100K
Description
CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Axial
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.415 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.374" Dia x 0.748" L (9.50mm x 19.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V