44ATM090T-P180
DigiKey Part Number
2882-44ATM090T-P180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM090T-P180
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.30" L x 2.52" W x 1.38" H (160.0mm x 64.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC, PSE, TUV, UKCA
Voltage - Output
18V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A
Weight
1.808 lb (820 g)
Power (Watts)
90 W