44ATM036T-P050
DigiKey Part Number
2882-44ATM036T-P050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM036T-P050
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
No Load Power Consumption
750mW (Max)
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Cord Length
59" (1.50m)
Region Utilized
North America
Input Connector
IEC 320-C14
Form
Desktop (Class I)
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC, PSE, TUV, UKCA
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Standard Number
Voltage - Output
5V