20709-014E-01
DigiKey Part Number
5378-20709-014E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20709-014E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20709-014E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20709-014E-01
Description
NOVASTACK 35-P RECEPTACLE14P
Detailed Description
14 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
I-PEX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Digi-Reel®
Contact Finish
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
14
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)