20539-080E-01
DigiKey Part Number
5378-20539-080E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20539-080E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20539-080E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20539-080E-01
Description
CONN FFC VERT 80POS 0.5MM SMD
Detailed Description
80 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
I-PEX
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
80
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.236" (6.00mm)