20525-060E-02
20525-060E-02
20525-060E-02
DigiKey Part Number
5378-20525-060E-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20525-060E-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20525-060E-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20525-060E-02
Description
CABLINE-CA RECEPTACLE 60P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VAC