H2.4-R-SR2-IN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for H2.4-R-SR2-IN is not available
H2.4-R-SR2-IN
DigiKey Part Number
H2.4-R-SR2-IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H2.4-R-SR2-IN
Description
CONN 2.4MM RCPT 42.5OHM COMPRESS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4mm (APC-2.4, OS-50) Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohms Surface Mount Compression
EDA/CAD Models
H2.4-R-SR2-IN Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
50 GHz
Series
Number of Ports
1
Packaging
Bulk
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Stainless Steel
Connector Type
Receptacle, Female Socket
Center Contact Plating
Gold
Contact Termination
Compression
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Shield Termination
Screw
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Impedance
50 Ohms