DF62-13P-2.2DSA
DigiKey Part Number
DF62-13P-2.2DSA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62-13P-2.2DSA
Description
CONN HDR 13POS 2.2MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF62-13P-2.2DSA Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
4
Insulation Color
Black
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V