DF59-22PCA
DigiKey Part Number
DF59-22PCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF59-22PCA
Description
CONN SSL PLUG CONT 22AWG CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG SSL Contact, Plug Crimp Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF59-22PCA Models
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Wire Gauge
22 AWG
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Style
Board to Cable/Wire
Voltage Rating
230 V
Connector Type
Contact, Plug
Current Rating (Amps)
3A