M80-5102005
DigiKey Part Number
M80-5102005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5102005
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-5102005 Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2.2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
800V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.3mm, 7.7mm, 9.75mm, 10.75mm, 13.35mm, 14.75mm