M80-4000000F1-08-PF5-00-000
DigiKey Part Number
M80-4000000F1-08-PF5-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4000000F1-08-PF5-00-000
Description
CONN RCPT 8POS SOLDER 10AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Gold 10 AWG
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Harwin Inc.
Fastening Type
Screw Lock
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Bag
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
10 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Jackscrews
Contact Type
Female Socket, Power
Contact Finish
Gold
Number of Positions
8
Color
Black
Pitch
0.157" (4.00mm)