M52-040023V2545
DigiKey Part Number
952-3514-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M52-040023V2545
Description
CONN HEADER VERT 25POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 25 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M52-040023V2545 Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.346" (8.80mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.10mm, 8.50mm, 11.00mm