M50-4900845
DigiKey Part Number
952-1409-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-4900845
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-4900845 Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Insulation Height
0.224" (5.69mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A per Contact