M50-4700845
DigiKey Part Number
952-1682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-4700845
Description
CONN HEADER VERT 16POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-4700845 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.224" (5.69mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
6mm