M50-3605042
Harwin’s Company Overview
M50-3605042
DigiKey Part Number
952-1689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3605042
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 100 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3605042 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Box
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Mated Stacking Heights
3.9mm, 5.3mm, 6.08mm, 6.18mm, 7mm