M50-3152542
DigiKey Part Number
952-1376-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3152542
Description
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
50 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3152542 Models
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)