M50-3130345R
DigiKey Part Number
952-3920-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3920-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3920-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3130345R
Description
CONN RCPT 3POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
3 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3130345R Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Gold
Mated Stacking Heights
3.1mm, 3.6mm, 3.8mm
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
500VAC