M40-3202045R
DigiKey Part Number
952-3915-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3915-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3915-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M40-3202045R
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
M40-3202045R Models
Category
Termination
Solder
Series
Contact Length - Mating
0.071" (1.80mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A