M40-3100645R
DigiKey Part Number
952-1666-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-1666-1-ND - Cut Tape (CT)
952-1666-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M40-3100645R
Description
CONN RCPT 12POS 0.039 GOLD SMD
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M40-3100645R Models
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
4.25mm
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)