M300-2240696F2
M300-2240696F2
Harwin’s Company Overview
M300-2240696F2
DigiKey Part Number
952-2529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M300-2240696F2
Description
CONN RCPT HSG 6POS 3.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.118" (3.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M300-2240696F2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Screw Lock
Part Status
Active
Color
Green
Connector Type
Features
Potting Wall
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Pitch
0.118" (3.00mm)