M20-9732046 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-1901-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | M20-9732046 |
Description | CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | M20-9732046 Models |
Category | Contact Length - Mating 0.276" (7.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.122" (3.10mm) |
Series | Overall Contact Length 0.496" (12.60mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Tin |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Brass |
Number of Positions | Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A per Contact |
Mounting Type | Mated Stacking Heights 10.04mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm |